Ve dnech 18. – 22.3.2024 navštívilo 25 žáků naší školy se svými učiteli partnerskou školu „Anna Sophia“ v německém Kranichfeldu. Vzájemná výměna žáků probíhá již od roku 2012. V letošním roce byl náš projekt zaměřen na porovnávání společenského, kulturního a mecenášského života dvou významných regionálních osobností s cílem podnítit studenty k aktivnějšímu a kreativnímu způsobu trávení volného času.

Prostřednictvím žákovského filmového dokumentu seznámili čeští studenti německé kamarády s osobností  JUDr. Václava Roberta z Kounic, jenž byl významným mecenášem a podporovatelem národního a společenského života na Uherskobrodsku, zejména chudých studentů. Jeho zámek Obora – Pepčín navštěvovaly tak významné osobnosti, jako byl malíř Joža Uprka nebo architekt Dušan Jurkovič. Pozornosti německých studentů neunikly informace o tom, že se pan hrabě narodil v Drážďanech či působení jeho první ženy Josefíny Čermákové v divadle ve Výmaru.

Druhou osobností, na kterou jsme se zaměřili, byl uherskobrodský rodák – J. A.  Komenský. Jeho morální zásady, filozofické názory, ale především názory na změnu způsobu vzdělávání mladé generace jsme se snažili demonstrovat reportáží z přímé výuky v Muzeu J.A.K.

Po příjemné vycházce do archeoskanzenu v Hohenfeldenu, kde se nachází budova školy ze 17. století, mohli naopak čeští studenti zažít nejen dobovou atmosféru, ale i porovnat pravidla i formu výuky, jak je stanovila šlechtična Anna Sophia, jejíž jméno v názvu naše partnerská škola hrdě nese.

V rámci komentované prohlídky Kranichfeldu jsme s německými žáky navštívili též rodný dům básníka Rudolfa Baumbacha, jehož píseň“ Hoch auf dem gelben Wagen“ jsme si společně zazpívali. Více jsme se o obou těchto osobnostech dozvěděli též prostřednictvím workshopů a krátkých žákovských filmů.

Neopakovatelnou atmosféru hlavního město Durynska Erfurtu s jeho majestátní katedrálou a synagogou z 11. století jsme měli možnost poznat formou kvízové hry ve smíšených skupinách. Kulturní a společenský význam města Výmaru přelomu 18. – 19. století, které je nerozlučně spjaté s německými básníky Goethem a Schillerem, nám přiblížila interaktivní expozice v muzeu Weimarhaus.

Za finanční podporu děkujeme Česko – německému fondu budoucnosti, Městu Uherský Brod a firmě Rojal s.r.o.

Za celý realizační tým
Zdenka Uhrová, koordinátorka

Fotogalerie

 

Ve středu 20. února 2024 proběhlo na Základní umělecké škole v Uherském Brodě okresní kolo recitační soutěže.

Z prvního stupně naši školu reprezentovali tito žáci: Anežka Chramostová z 1. B a Jiří Gregovský ze 4. A. Z druhého stupně se soutěže zúčastnili: Zuzana Kratěnová z 6. A, Prokop Chramosta ze 7. B a Rozálie Švehlíková z 8. C.

V okresním kole naši žáci opět získali několik ocenění. Všichni soutěžící byli výborní, nebylo tedy udělováno 1. až 3. místo. Místo 1. a 2. místa ocenění recitátoři obdrželi tzv. ocenění s postupem (do krajského kola) a místo 3. místa soutěžící dostali ocenění s doporučením nebo bez postupu (do krajského kola). V 0. kategorii (1. třídy) získala ocenění bez postupu Anežka Chramostová. Ve 3. kategorii (6. a 7. třídy) dostala ocenění s doporučením Zuzana Kratěnová a ocenění s postupem do krajského kola získal Prokop Chramosta. V poslední, tedy 4. kategorii (8. a 9. třídy), dostala ocenění s postupem do krajského kola Rozálie Švehlíková. Žáci s přímým postupem a popřípadě s doporučením se zúčastní Krajského kola recitační soutěže, které se bude konat 23. dubna opět na ZUŠ v Uherském Brodě.

Všem recitátorům děkujeme a budeme držet palce všem postupujícím.

Za všechny účastníky okresního kola Rozálie Švehlíková

Fotogalerie (Markéta Švehlíková)

V pondělí 18. 3. 2024 se na naší škole psala matematická soutěž PYTHAGORIÁDA, ve které žáci řešili 15 úloh bez kalkulaček po dobu 60 minut. Každý žák, který získal 10 bodů a více, je úspěšným řešitelem školního kola a postupuje do kola okresního ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Úspěšným řešitelům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším řešení matematických úloh. Jsou to:

Anna Červenková, 8C, Jakub Houba, 8C, Lukáš Krajča, 8A, Kateřina Bendová, 8A,
Zuzana Hladišová, 9B, František Chovanec, 9C a Marek Stojaspal, 9B.

Kabinet matematiky

 

VÝSLEDKY PYTHAGORIÁDY v rámci ročníků

6. ročník:
Michaela Koželuhová, 6A – 9 bodů
Klára Kubíková, 6B – 9 bodů
Tomáš Mikoi, 6B – 9 bodů

7. ročník:
Tereza Chovancová, 7B – 7 bodů
Viktorie Krčová, 7A – 6 bodů
Rozárie Poláková, 7B – 6 bodů

8. ročník:
Anna Červenková, 8C – 13 bodů
Jakub Houba, 8C – 11 bodů
Lukáš Krajča, 8A – 11 bodů
Kateřina Bendová, 8A – 10 bodů
Filip Kratěna, 8C – 9 bodů

9. ročník:
Zuzana Hladišová, 9B – 13 bodů
František Chovanec, 9C – 10 bodů
Marek Stojaspal, 9B – 10 bodů
Anna Bartečková, 9C – 9 bodů
Šimon Surý, 9A – 9 bodů

V pátek 15. března se na naší škole uskutečnily již tradiční velikonoční dílničky. Žáci si zde mohli společně se svými kamarády, rodiči či prarodiči vyzkoušet nejen barvení vajíček či pletení pomlázky, tedy nejznámější zvyky a obyčeje, které se předávají z generace na generaci po celá staletí. Koneckonců slovo tradice pochází z latinského traditio [tradicio], tedy předávání. A že bylo co předávat. Rodiče a přátelé školy připravili pro žáky nepřeberné množství aktivit. Děti si tak mohly vyrobit celou řadu papírových dekorací s motivy kuřátek, slepiček, zajíčků či motýlků, nazdobit si chutné perníčky a když měli výrobků více než mohly unést, pak si ozdobily papírovou tašku a mohly pokračovat v dalším tvoření.

O úspěšnosti akce svědčila nejen každoročně vzrůstající návštěvnost, ale hlavně pohodová atmosféra a dobrá nálada, s níž se všichni rozešli do svých domovů.

Děkujeme všem, kteří se o tuto milou akci zasloužili.

Martina Krajčová

Fotogalerie

Ve dnech 13. a 14.3.  proběhly na Základní škole Mariánské náměstí v Uherském Brodě Dny otevřených dveří. Workshopy a ukázky moderně zařízených odborných učeben byly tentokrát zaměřeny především na žáky pátých tříd okolních škol. Ti si tak mohli vyzkoušet dotykové panely v přírodopisu, přiučit se fyzice při různých pokusech, zahrát si na reportéra školní televize, zkusit si frézování v dílnách a krátce si i odpočinout v relaxační místnosti – SNOEZELEN. Energii všem doplnila také malá svačinka ve školní jídelně. Procházku školou zpříjemnili našim hostům i průvodci z řad šestých tříd, díky nimž ve škole nikdo nezabloudil a zároveň byli zdrojem cenných informací ze života školy. Už teď se všichni těšíme, až se budeme společně potkávat na druhém stupni.

Martina Krajčová

Reportáž školní televize – Den otevřených dveří pro žáky pátých tříd okolních škol

Fotogalerie

 

V měsíci lednu se holky a kluci ze Základní školy Mariánské náměstí v Uherském Brodě zapojili do Lednové švihadlové výzvy 2024. Jak už pojmenování akce napovídá, hlavní pomůckou se v hodinách tělesné výchovy stalo švihadlo… hodně švihadel… A taky reproduktor s hudbou a  chuť podpořit dobrou věc. Ambasadory celé akce jsou bráchové Tomáš a Marek ze švihej.cz a Kuba ze spolku Srdce na pravém místě.

Cílem chalenge bylo společně pokořit hranici 100 miliónů přeskoků, zapojit co nejvíce šviháků a vybrat 2 miliony korun pro nemocné děti – to už bylo na dospělých a sponzorech. Anička, Nikolka a Šimonek jsou děti ve věku jako my a mladší, ale mají zdravotní handicap. Kvůli němu je jejich život daleko složitější než ten náš. Potřebují speciální zdravotní pomůcky a absolvují náročné rehabilitace a léčbu. A to všechno je pro jejich rodiny finančně náročné.

Společně jsme tak ve škole v průběhu ledna i se svými učiteli naskákali více jak 188 tisíc přeskoků, zdokonalili jsme svoji techniku, zlepšili snad i naši fyzičku a užili si spoustu zábavy při nácviku sestavy na hudbu z Popelky.

Posledního ledna se vše sečetlo a výsledek byl ohromující – více než 137 miliónů přeskoků, více než 3 miliony korun. Za ten skvělý pocit to stojí.

Martina Bábíčková

V sobotu 9. 3. odvysílala reportáž Česká televize na programu Déčko. Podívat se na ni lze na tomto odkazu: https://www.ceskatelevize.cz/…/1026574…/224411000160309/

Reportáž školní televize: Lednová švihadlová výzva 2024

Ve středu 28. února 2024 proběhlo v Knihovně Františka Kožíka v Uherském Brodě okrskové kolo recitační soutěže.

Z prvního stupně naši školu reprezentovali tito žáci: Anežka Chramostová a Julie Jedounková z 1. B, Lucie Krajčová a Bára Štěpánková z 3. B, Tereza Kočicová a Jiří Gregovský ze 4. A, Anička Buráňová ze 4. B. Z druhého stupně se soutěže zúčastnili: Zuzana Kratěnová z 6. A, Anička Hankeová ze 7. A, Prokop Chramosta a Michaela Vavříková ze 7. B, Eliška Bartečková z 8. B a Rozálie Švehlíková z 8. C.

A že byli naši recitátoři velmi úspěšní, dokazují získané diplomy.   Na 1. místě v 0. kategorii (1. třídy) se umístila Anežka Chramostová, 3. místo v 2. kategorii (4. a 5. třídy) získal Jiří Gregovský. 1. místo ve 3. kategorii (6. a 7. třídy) obsadil Prokop Chramosta a ve stejné kategorii získala 2. místo Zuzana Kratěnová. I v poslední 4. kategorii (8. a 9. třídy) jsme byli úspěšní – na 2. místě se umístila Rozálie Švehlíková. Všechny děti s umístěním postupují do okresního kola recitační soutěže, které se bude konat 20. března v prostorách Základní umělecké školy v Uherském Brodě.                                                                                                                                                                      Cenu poroty si odnesla: Julie Jedounková, Bára Štěpánková, Anička Hankeová a Michaela Vavříková. 

Všem recitátorům děkujeme a postupujícím budeme držet palce.

Mgr. Marie Kučerová

© 2022 Základní škola Mariánské náměstí Uherský Brod