V pátek 26. dubna vyrazili žáci 8. a 9. tříd společně se svými třídními učiteli do Uherského Hradiště na dlouho očekávanou projekci zbrusu nového filmu Vězení dějin. Tento netradiční dokumentární snímek zachycuje z mnoha perspektiv prostor uherskohradišťské věznice, která je unikátem minimálně celoevropského formátu, a to pro svou zachovalost z dob komunistické totality, kdy zde byli vězněni nevinní lidé.
Naši žáci procházeli coby diváci prostřednictvím filmu areálem celé věznice. Naslouchali nejen pamětníkům, kteří přežili kruté zacházení z 50. let či jejich dětem vzpomínajícím na nelehké dětství, ale i potomkům tehdejších agentů StB, studentům místní Uměleckoprůmyslové školy sídlící v části areálu tehdejší věznice, a dokonce i klukovi, jehož pocity z první návštěvy těchto prostor byly více než bezprostřední a přiblížily tak téma i těm nejmladším.
Kino Hvězda pro nás připravilo po projekci krátkou besedu s režisérem snímku Janem Gogolou ml. a kreativním producentem Michalem Stránským, jenž spolu se svou dcerou Annou stojí za vznikem spolku Memoria, který usiluje řadu let za záchranu a důstojné využití věznice. Během závěrečného vyprávění autorů snímku o peripetiích, s nimiž se během natáčení potýkali, teprve mnohým žákům docházelo, jak unikátní dílo měli šanci zhlédnout. V kině snad nebyl nikdo, koho by film alespoň částečně nezasáhl. Potvrdila se tak jedna z hlavních myšlenek autorů filmu, že propojení generací může vést k pochopení minulosti, dějiny již nesmí být vězněny (zapomenuty nebo přehlíženy), ale díky filmu byly propuštěny na svobodu.
Martina Krajčová