V druhé polovině listopadu se třeťáci blíže zajímali o kladné a záporné lidské vlastnosti. V první části programu se rozdělili do čtyř skupin podle ročního období, v němž se narodili, a přiřazovali k jednotlivým ročním obdobím charakteristiky. Zároveň měli rozdělit tyto charakteristiky pomocí smajlíků na to dobré, co nám dané roční období přináší, a na nepříjemnosti, které se s daným ročním obdobím pojí. Závěrem první časti byla diskuze o tom, že stejně jako roční období mají klady a zápory, tak i každý člověk má své dobré a špatné vlastnosti. Všichni se shodli na tom, že je prospěšné hledat na lidech to dobré.

Ve druhé části programu přišli se třeťáky spolupracovat peer aktivisté z osmého ročníku. Skupinky byly tentokrát smíšené, osmáci pomáhali třeťákům s pracovními listy zaměřenými na vlastnosti zvířat, lidí a pohádkových postav. V mnoha případech bylo ponaučení vzájemné. Třeťáci se hned po ukončení programu ptali, kdy za nimi zase přijdou ti velcí osmáci. To bylo pro osmáky víc než pochvala 😊.

Kateřina Janků a peer aktivisté

Fotogalerie

Ve školní družině jsme se vydali do parku, abychom pomohli zvířátkům připravit se na zimu. Děti ve skupinkách nebo samostatně tvořily domečky pro zvířátka, která se chystají na zimní spánek. Materiál na stavbu hledaly přímo v parku – využily větvičky, listí, mech a další přírodniny, které našly.

Tato aktivita je u dětí velmi oblíbená a každoročně se na ni těší. Stavění domečků jim umožňuje zapojit fantazii a zároveň si lépe představit, jak zvířátka žijí a jak se připravují na chladné měsíce. Díky tomu děti rozvíjejí nejen kreativitu, ale také vztah k přírodě.

Veronika Koníčková

Fotogalerie

 

Žáci třídy 5.B si připravili v pošmourných listopadových dnech překvapení pro rodiče a mladší spolužáky. V rámci přírodovědy si pro lepší pochopení učiva o neživé přírodě nazkoušeli několik pokusů na téma vzduch a voda, které jim pomohly lépe pochopit přírodní zákonitosti. Žáci si přichystali potřebné pomůcky, natrénovali pokus, dokázali ho popsat a jednoduše vysvětlit. Své děti přišli podpořit maminky a tatínkové, které děti pozvaly vlastnoručně vyrobenou pozvánkou. Na naši přehlídku pokusů se přišli podívat také naši prvňáčci, kterým páťáci na památku vyrobili malý dárek v podobě vrtulky či mobilu, kterým mohli sami zkoumat vlastnosti vzduchu. Páťáci si tak vyzkoušeli nejen pokusy, ale také to, jaké je předstoupit před publikum, spolupracovat ve skupině a pracovat pro druhé. To vše se jim jistě bude hodit v budoucím, nejen školním, životě.

Jana Dvořáková

Fotogalerie

 

Ve středu 13. listopadu se na půdě ZUŠ v Uherském Brodě uskutečnila recitační soutěž školních družin, kterou organizovala na ŠD.

Akce se zúčastnilo celkem 8 družin a z nich 35 dětí.

Děti byly rozděleny do tří věkových kategorií, aby mohly předvést své schopnosti v rámci svých možností.

Soutěžící přednášeli básně, které si pečlivě připravili.

Porotu tvořili divadelníci pan Roman Švehlík a paní Dagmar Svobodová, kteří hodnotili nejen obsah a výběr textu, ale také přednes, výslovnost a celkový recitační dojem.

Soutěžní dopoledne se neslo v příjemné atmosféře.

Nakonec, po dlouhém zvažování, porota vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií. Ti nejlepší si odnesli diplomy a drobné ceny. Z každé kategorie byl vyhlášen vždy ještě jeden recitátor, který si odnesl „Cenu poroty“.

Z naší školní družiny byla ohodnocena Julie Jedounková a Štěpán Gregor, kteří získali Cenu poroty.

Děkujeme všem zúčastněným za účast, snahu a úžasné výkony.

Veronika Koníčková

Fotogalerie

V uplynulých čtrnácti dnech žáci druhého stupně trénovali střelecké dovednosti pod odborným vedením v rámci hodin tělesné výchovy. Všechny skupiny tělesné výchovy, holky i kluci, postupně navštívily prostory SŠ COPTu, které jsou přizpůsobené k tréninku střelby. Nejprve se seznámili s bezpečností a pravidlech při střelbě, naučili se správnému postoji, jak zamířit na terč, pracovat s dechem. Následně trénovali střelbu z laserové vzduchovky na pohyblivé i statické terče. Ti nejlepší poměří své síly v prosinci se svými vrstevníky v rámci střelecké soutěže, kterou pořádá právě SŠ COPT.

Za kabinet Tv Martina Bábíčková

Fotogalerie

Žáci čtvrtých až devátých tříd se zapojili do informatické soutěže Bobřík informatiky, která probíhá pro žáky celorepublikově ve stanoveném termínu a je podporovaná Ministerstvem školství. Všichni soutěžící odpovídali na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti, a to formou online testu, v němž vybírali z několika odpovědí nebo přemísťovali objekty na obrazovce. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a úspěšným řešitelem se stal ten, kdo získal alespoň 120 bodů ze 192 možných. V tabulce jsou uvedeny 3 nejlepší umístění z každé kategorie.

Gratulujeme také všem ostatním úspěšným řešitelům, kterých je velký počet.

Za vyučující informatiky Jana Hladišová

Dopolední workshopy byly zaměřeny na žáky pátých tříd okolních škol. Zájemci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet práci reportéra školní televize, v moderně zařízených odborných učebnách pak na ně čekaly pokusy s vodou, práce s mikroskopy nebo populární robotické hračky.  Role průvodců se nejprve ujali šesťáci a pomyslnou štafetu od nich převzali v odpoledních hodinách osmáci, kteří provázeli návštěvníky po celé škole. Ti nejmladší si mohli vyzkoušet, jaké to asi bude být školákem, a protože byli moc šikovní, čekalo na ně krátké divadelní představení, opičí dráha či skládání puzzle, to vše s pohádkovou tematikou.

Z pestrého programu aktivit si mohl vybrat každý –kreativci tvořili na hrnčířských kruzích, nebo s 3D perem, milovníci cestování se seznámili s naší partnerskou školou Simike v Tanzánii, plnili zeměpisné doplňovačky nebo si hravou formou zdokonalovali svou angličtinu, sportovci si přišli na své v obou tělocvičnách i na nově zrekonstruovaném školním hřišti. A na koho padla únava, mohl si odpočinout v relaxační místnosti nebo si dobít energii ve školní jídelně, kde byla připravena zdravá svačina v podobě čerstvého ovoce.

Všichni zúčastnění, pedagogové, jejich pomocníci z řad žáků i hosté odcházeli plní dojmů a společně přispěli k pohodové atmosféře, pramenící z vstřícnosti, tolerance, snaze si vzájemně pomáhat, jež provázela nejen tuto konkrétní akci, ale která je každodenní součástí života na naší škole.

Martina Krajčová

Fotogalerie

ISIC karty jsou již v provozu, fungují na vydávání obědů a vstup do školy, můžete je používat místo čipu.

Na jaře tohoto roku jsme se domluvili, že budeme každý měsíc podnikat výpravy ke Škrlovskému rybníku, nazývanému „Kačák“. Úkolem dětí bylo pozorovat, objevovat, bádat, fotit, natáčet a kreslit vše, co v rybníku a jeho okolí uvidí.

A nebylo toho málo. Při první návštěvě  v březnu nás přivítalo hejno kačen a lysek. Další měsíc k nim přibyly dvě labutě, které vždy při dalších návštěvách čekaly, co dobrého jsme přinesli k jídlu. Každý následující měsíc přibývalo kytek, živočichů, zvuků, které jsme pečlivě fotili, natáčeli a zapisovali. A jaké bylo naše překvapení, když v červnu nás vítaly naše kamarádky labutě a s nimi ještě 4 jejich mláďata.

Naše poslední badatelská výprava proběhla v měsíci září. Z našich výprav k rybníku vznikly badatelské deníky, herbář květin, spousta fotek a videí.

Velké poděkování patří rodičům, kteří nám fotky vytiskli a paní Mařákové, která z fotek a záznamů dětí na mobilech vytvořila video.

žáci 3.A + 3.B, paní učitelky

Video

© 2022 Základní škola Mariánské náměstí Uherský Brod