Další návštěva partnerské školy v Kranichfeldu
Ve dnech 18. – 22.3.2024 navštívilo 25 žáků naší školy se svými učiteli partnerskou školu „Anna Sophia“ v německém Kranichfeldu. Vzájemná výměna žáků probíhá již od roku 2012. V letošním roce byl náš projekt zaměřen na porovnávání společenského, kulturního a mecenášského života dvou významných regionálních osobností s cílem podnítit studenty k aktivnějšímu a kreativnímu způsobu trávení volného času.
Prostřednictvím žákovského filmového dokumentu seznámili čeští studenti německé kamarády s osobností JUDr. Václava Roberta z Kounic, jenž byl významným mecenášem a podporovatelem národního a společenského života na Uherskobrodsku, zejména chudých studentů. Jeho zámek Obora – Pepčín navštěvovaly tak významné osobnosti, jako byl malíř Joža Uprka nebo architekt Dušan Jurkovič. Pozornosti německých studentů neunikly informace o tom, že se pan hrabě narodil v Drážďanech či působení jeho první ženy Josefíny Čermákové v divadle ve Výmaru.
Druhou osobností, na kterou jsme se zaměřili, byl uherskobrodský rodák – J. A. Komenský. Jeho morální zásady, filozofické názory, ale především názory na změnu způsobu vzdělávání mladé generace jsme se snažili demonstrovat reportáží z přímé výuky v Muzeu J.A.K.
Po příjemné vycházce do archeoskanzenu v Hohenfeldenu, kde se nachází budova školy ze 17. století, mohli naopak čeští studenti zažít nejen dobovou atmosféru, ale i porovnat pravidla i formu výuky, jak je stanovila šlechtična Anna Sophia, jejíž jméno v názvu naše partnerská škola hrdě nese.
V rámci komentované prohlídky Kranichfeldu jsme s německými žáky navštívili též rodný dům básníka Rudolfa Baumbacha, jehož píseň“ Hoch auf dem gelben Wagen“ jsme si společně zazpívali. Více jsme se o obou těchto osobnostech dozvěděli též prostřednictvím workshopů a krátkých žákovských filmů.
Neopakovatelnou atmosféru hlavního město Durynska Erfurtu s jeho majestátní katedrálou a synagogou z 11. století jsme měli možnost poznat formou kvízové hry ve smíšených skupinách. Kulturní a společenský význam města Výmaru přelomu 18. – 19. století, které je nerozlučně spjaté s německými básníky Goethem a Schillerem, nám přiblížila interaktivní expozice v muzeu Weimarhaus.
Za finanční podporu děkujeme Česko – německému fondu budoucnosti, Městu Uherský Brod a firmě Rojal s.r.o.
Za celý realizační tým
Zdenka Uhrová, koordinátorka