Vítězství naší školy v literární soutěži

/21.06.2020/

Velmi nás potěšily výsledky literární soutěže, kterou každoročně pořádá Knihovna B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti. Do 22. ročníku literární soutěže Píšu povídky, píšu básně..., tentokrát na téma Labyrint světa, Komenský a ráj knížek přispělo celkem 188 mladých autorů nejenom z okresu Uherské Hradiště. Naši školu reprezentovalo svými literárními pracemi 12 žáků. Oceněni byli tři žáci, z toho dvě žákyně získaly 1. místo:

1. MÍSTO - Poezie (žáci 6. + 7. tříd) získala EDITA BÁBÍČKOVÁ, 6. C
1. MÍSTO - Próza (žáci 8. + 9. tříd) získala DOROTA BUČKOVÁ, 8. A
2. MÍSTO - Komiks - získal VOJTĚCH DOLAN, 8. A

Vítězům literární soutěže srdečně gratulujeme! Vyhlášení výsledků soutěže můžete zhlédnout také zde. Vítězné práce si můžete přečíst níže.

Dagmar Vichorcová, Kateřina Janků

Poezie Edity Bábíčkové

Próza Doroty Bučkové

 

PROJEKT SAZKA OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ ANI EPIDEMIE NEZASTAVÍ!

/13.04.2020/ aktualizováno 25.05.

Milí žáci, vážení rodiče, školy jsou sice zavřené, ale projekt Sazka Olympijský víceboj, do kterého je zapojená také naše škola, jede dál! Vzpomeňte si na disciplíny, které plníme v rámci tělesné výchovy. Děti prvního stupně plní úkoly, které rozvíjí pohyb a všestrannost, děti na druhém stupni, pro které je určen přímo desetiboj, plní úkoly na rozvoj všestrannosti, rychlosti, síly a vytrvalosti. A na základě dosažených výsledků má každý možnost získat diplom a druhostupňový žák odznak všestrannosti podle dosažených osobních výkonů.

A když nás už virus uvěznil doma a úkoly do školy plníme z domova, je důležité nezapomínat také na pravidelný pohyb. Vyčistíme si hlavu, zrelaxujeme tělo, posílíme a protáhneme svaly… A aby nám to šlo ještě lépe, tvůrci projektu nám připravili online tréninkový deník. Po přihlášení tak můžete zapisovat své dosažené výkony a také je porovnat se svými vrstevníky. Navíc jsou pro vás připraveny týdenní výzvy, do kterých se můžete zapojit třeba i své rodiče, pokud budou chtít cvičit s vámi :-). Výzvy obsahují tři cviky, kterými se dostanete do formy pro jednotlivé disciplíny. A na konci týdne můžete změřit a porovnat své síly s ambasadory projektu – známými sportovními osobnostmi - více zde.

Přihlášení do online tréninkového deníku je jednoduché. Potřebuješ k němu mít svůj osobní kód, který najdeš na svém diplomu z minulého školního roku a pak už je doplňování výkonů jednoduché. Pokud diplom nemáš, bude ti zaslán po vybrání kraje a zadání povinných údajů na uvedený email na téže stránce.

Výzvy budeme zasílat po zveřejnění Edookitem a zveřejňovat také na webu školy. Rovněž je najdete na stránkách Sazka olympijský víceboj. Tak s chutí do toho! A v závěru ještě jedna motivace - vzhledem k opatřením kvůli virové epidemii byla zrušena okresní i krajská kola Sazka Olympijského víceboje, ale organizátoři věří, že se v září podle plánu uskuteční republikové finále v Brně. Nominace na republikové finále bude probíhat na základě dosžených výsledků. Ukažme, že i letos je mezi námi někdo, kdo bude mít tu čest naši školu reprezentovat!

Jo, Sazka olympijský víceboj je také na facebooku, instagramu a videa na youtube:-)

Tým učitelů TV

Týdenní výzva č. 7: T-BĚH s Adamem Mendrekem
Týdenní PARALYMPIJSKÁ výzva: T-BĚH s Lenkou Matouškovou
Týdenní výzva č. 6: SKOK Z MÍSTA s Denisou Rosolovou Helceletovou
Týdenní PARALYMPIJSKÁ výzva: SKOK Z MÍSTA s Annou Luxovou
Týdenní výzva č. 6: SKÁKÁNÍ PŘES ŠVIHADLO s Tomášem Vernerem
Týdenní PARALYMPIJSKÁ výzva: SKÁKÁNÍ PŘES ŠVIHADLO s Terezou Kmochovou
Týdenní výzva č. 5:
POSTOJ ČÁPA s Kristýnou Kolocovou
Týdenní PARALYMPIJSKÁ výzva: SED-LEHY s Davidem Pilátem
Týdenní výzva č. 4: TROJSKOK s Tomášem Vernerem
Týdenní výzva č. 3: KLIKY s Jiřím Prskavcem
Týdenní výzva č. 2: HLUBOKÝ PŘEDKLON s Šárkou Kašpárkovou
Týdenní výzva č. 1:
LEH-SEDY s Miroslavou Topinkovou Knapkovou

 

 

KORONAVIRUS - Informace k 10. březnu 2020

/10.03.2020/  

Vážení rodiče, na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR vstupuje od 11. března 2020 do odvolání zákaz osobní přítomnosti žáků ve školách a školských zařízeních. Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID - 19.

Žáci budou mít domácí vzdělávání po dobu platnosti nařízení. Pedagogové jim budou zasílat úkoly a další instrukce přes systém EDOOKIT. Prosíme rodiče, aby nám byli nápomocni při plnění těchto domácích úkolů, aby žáci alespoň částečně vyplnili tento čas svým samostudiem. V případě jakýchkoliv dotazů a nejasností se obracejte přímo na daného pedagoga, případně na vedení školy prostřednictvím EDOOKITU.

KONTAKTY:

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje - tel. čísla: 577 006 759, 724 221 953

www.mzcr.cz - Ministerstvo zdravotnictví ČR

Informace a závazné pokyny pro rodiče dětí ze 6. března 2020 - stáhnout

Základní zásady v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění

 

Lyžařský kurz sedmáků očima sedmáků

/10.03.2020/  

Na začátku února, hned po vysvědčení, se žáci sedmých ročníků vydali na lyžařský kurz do Velkých Karlovic, což je v posledních letech tradiční místo konání kurzu. Předpověď počasí nebyla zrovna ideální, ale všechno jsme nakonec zvládli - lyžařský výcvik, díky novému sněhu i běžecký výcvik pro zájemce (a to jsme přemýšleli, jestli běžky balit, když je všude zeleno :-), sportovní víceboj přímo na chatě Kyčerka a také procházku a návštěvu místního Muzea Velké Karlovice. Tady právě probíhala výstava betlémů, dále výstava a ukázka fotografií divokých šelem z okolí a seznámili jsme se i s historií Velkých Karlovic.

Místo lyžování jsme druhý den pobytu po dobu vydatného deště zařadili sportovní víceboj v různých posilovacích, vytrvalostních, bizardních i obratnostních disciplínách a věřte nevěřte, všichni bojovali naplno, někteří makali doslova na krev! A zranění ani nevnímali, jak chtěli být úspěšní :-). Výherci a výherkyně obdrželi diplom a drobnou odměnu, pochvalu všichni.

Na kurz přijeli jak nelyžaři, tak lyžaři, ale domů odjížděli všichni jako lyžaři a nelyžařům za jejich bojovnost a houževnatost patří také pochvala.

A jak to všechno vnímali naši sedmáci? Určitě si přečtěte jejich postřehy, stojí za to! Děkujeme paní učitelce Janků za zpracování! Čtěte zde!

Tým instruktorů + zdravotnice

Fotogalerie v přípravě

 

Program EDISON

/20.02.2020/  

I letos na ZŠ Mariánské náměstí zavítaly studentky z dalekých cizokrajných zemí, tentokrát Indonésie a Austrálie, aby žákům v hodinách angličtiny přiblížily život a reálie zemí, odkud pocházejí. Sarah, Číňanka žijící v Austrálii, oživila své prezentace úžasnou hrou na housle nejen národní hudby, ale i Antonína Dvořáka. Její kolegyně prezentovala nejen exotickou Indonésii, ale zaujala i svým exotickým jménem Asma´ul Khusnah a oblečením. Ve čtvrtek jsme si po dohodě s katolickou školou své stážistky vyměnili, abychom si poslechli i Wandu z Indonésie. Žáci mohli vnímat velkou různorodost obyvatel Indonésie, co se týče jejich kultury, zvyků i náboženství. Po celou dobu pobytu se o studentky staraly hostitelské rodiny. Díky jejich ochotě studentky ubytovat, mohl projekt opět úspěšně proběhnout. Cílem projektu je nejenom procvičit prakticky angličtinu a seznámit se s reáliemi vzdálených zemí, ale také prezentovat naše město a region.

Jitka Hudečková

Fotogalerie

 

Co nového v partnerské škole v Simike

/20.02.2020/  

V úterý 18. 2. navštívila ZŠ Mariánské náměstí Eliška Nováková, dobrovolnice organizace Bez mámy, se kterou škola spolupracuje již od roku 2007 na projektu Škola škole. Vyprávěla žákům o dobrovolnictví a přiblížila jim, co všechno již bylo v Simike realizováno díky zaslaným financím. V průběhu trvání projektu byly vybudovány nové třídy, nakoupeny učebnice a pomůcky, děti si mohou zahrát fotbal i paintball. V letošním roce se za částku 14000,- Kč, vybranou na dobročinném žákovském koncertě, dokončily omítky v nové třídě MŠ. Návštěva Elišky přiblížila žákům jinou tvář Tanzánie, než jakou prezentují cestovní kanceláře. Ukázala Tanzánii kde je nejenom nejvyšší hora Afriky, spousta národních parků či nádherný ostrov Zanzibar, ale i víc jak 3 miliony sirotků, dětí, které přišly o rodiče i blízké příbuzné díky AIDS, malárii a které žijí v podmínkách, které si děti u nás dokáží jen těžce představit. Projekt Škola škole učí žáky, že i oni mohou svými vlastními silami a schopnostmi pomáhat dětem na druhé straně světa.

Jitka Hudečková

Fotogalerie

 

Žáci ZŠ Mariánské náměstí Uherský Brod slavili úspěch…

/20.02.2020/  

Ve středu 29. ledna 2020 proběhlo na ZŠ Staré Město okresní kolo 69. ročníku Matematické olympiády, jedné z nejstarších a nejnáročnějších soutěží pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je napomáhat vyhledávání talentovaných žáků a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. Matematická olympiáda nabízí zájemcům o matematiku nejen příležitost k řešení náročných problémů, ale podporuje rovněž soustavu odborných činností, vedoucích k popularizaci matematiky. Je jednotná pro celé území České republiky a pořádá se každoročně. Stala se vzorem pro podobné oborové soutěže, jako je fyzikální, biologická, chemická nebo astronomická olympiáda.

Úkolem Matematické olympiády je úspěšně vyřešit v několikahodinovém časovém limitu několik příkladů zaměřených na schopnost silného logického úsudku. Výsledkem často není číslo, ale důkaz, v každém případě se žádá podrobné zdůvodnění myšlenkového postupu. Soutěže se zúčastnili naši matematici pátých a devátých tříd ZŠ Mariánské náměstí, kteří byli vybráni jako nejlepší z ročníku a zároveň úspěšní řešitelé školního kola Matematické olympiády kategorie pátých a devátých tříd.

V kategorii pátých tříd nadaní mladí matematici řešili tři úlohy v průběhu 90 minut čistého času. Každá správně vyřešená úloha byla hodnocena 6 body, maximum bylo tedy 18 bodů. Úspěšným řešitelem se stal žák, který získal alespoň 9 bodů. Starší žáci – deváťáci řešili čtyři úlohy v průběhu čtyř hodin, za každou správně vyřešenou úlohou mohli získat 6 bodů. Úspěšným řešitelem v této kategorii se stal žák, který získal alespoň 12 bodů.

I přesto, že konkurence byla veliká, protože soutěže se účastnili nejlepší matematici z celého uherskohradišťského okresu, naši žáci nezklamali a 3 z nich se stali úspěšnými řešiteli. V kategorii pátých tříd obsadila krásné 5. místo Zuzana Hladišová s dosaženými 13 body. V kategorii devátých tříd soutěžilo 41 žáků, z toho úspěšných řešitelů bylo pouze osm. Nejúspěšnějšími řešiteli se v této kategorii stali žáci naší školy, obsadili nejvyšší příčky a to excelentní první místo Kateřina Juncová se 17 body a 2. – 3. místo Zuzana Jurčová s 15 body. Vzhledem k tomu, že naši žáci zanechali za sebou úspěšné řešitele studentů gymnázií, naše umístnění mezi úspěšnými řešiteli představuje velký úspěch pro ZŠ Mariánské náměstí. Tento výjimečný úspěch – jako jediná škola okresu jsme obsadili první dvě místa mezi úspěšnými řešiteli – odráží usilovnou a pilnou práci Kateřiny a Zuzany, které v rámci příprav na okresní kolo Matematické olympiády propočítaly mnoho ročníků starších kol a dalších zajímavých a náročných příkladů z různých oblastí matematiky.

Uvedeným mladým matematiků patří gratulace a upřímné poděkování za odvahu, vynaloženou snahu a vynikající reprezentaci naší školy. Kromě toho je na těchto talentovaných žácích obdivuhodné, že se dokáží v tak mladém věku soustředit několik hodin na řešení náročných analytických úloh z různých oblastí matematiky. Je vidět, že naši žáci stále mají co předvést a šikovní žáci z předchozích let mají své zdatné nástupce. Albert Einstein jednou řekl: „Radost z uvažování a z chápání je nejkrásnějším darem přírody.“ A tak přeji všem zúčastněným, ať mají radost při řešení dalších zajímavých úloh z matematiky a ať je neopouští vytrvalost a nadšení při zdolávání povinností, které je čekají v budoucnu.

RNDr. Zdeněk Horák

 

Preventivní program: Způsoby odmítání

/20.02.2020/  

V úterý 18. února a ve středu 19. února 2020 zavítaly mladší členky kroužku „peer aktivisté“ do pátých tříd. Připravily si pro ně program nazvaný „Způsoby odmítání“. Na úvod si páťáci na vlastní kůži vyzkoušeli odmítat sladkosti a cigarety. Potom jim peer aktivistky pomocí krátkých divadelních scének představily celou řadu vhodných způsobů odmítání. Páťáci si tyto nebo podobné scénky zkusili přehrát ve dvojicích. Ve druhé části programu byli páťáci rozděleni do skupin a věnovali se teorii o škodlivosti návykových látek, pomocí pracovních listů získali nové poznatky o cigaretách, alkoholu, drogách a také o závislosti obecně. Program se páťákům líbil a pozvali naše peer aktivistky na další návštěvu.

Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Střelecké závody

/12.02.2020/  

Po několikaleté odmlce jsme se dne 5. února 2020 zúčastnili Střeleckých závodů, které organizovala Střední škola – Centrum odborné přípravy technické v Uherském Brodě pro základní školy Uherského Brodu a okolí. I přes chřipkovou epidemii se zúčastnilo soutěže 7 soutěžních týmů. Účastníci museli zvládnout střelbu ze vzduchovky vleže a ve stoje. Kdo trochu střílí, tak ví, že střelba hlavně ve stoje není ani trochu jednoduchá. Naše družstvo chlapců, které tvořili žáci 9. tříd Jan Červenka, Jakub Kryštof a Jan Slunečka, zůstalo těsně pod stupni vítězů a obsadilo „bramborovou“ příčku. Dívčí tým byl složen z žákyň osmých tříd Simony Vokšické, Gabriely Šůstkové a doplnila je deváťačka Anna Šotová. Děvčata obsadila druhé místo a Simona Vokšická vyhrála mezi děvčaty soutěž jednotlivců. Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Blanka Kňazejová

Fotogalerie

 

Projekt patron: Pexesový turnaj

/10.02.2020/  

Ve středu 29. ledna 2020 proběhl v našich tělocvičnách a prvních třídách tradiční pexesový turnaj. Při tomto klání se setkávají naši prváčci se svými patrony z devátých tříd nejen proto, aby procvičili svoji paměť a zpestřili si závěr pololetí, ale také proto, aby se nejmladší a nejstarší žáci zase o trošku lépe poznali. Přestože v tomto období přemohla mnoho dětí, tentokrát hlavně z devátých tříd, viróza nebo chřipka, podařilo se dát každého prváčka do páru s deváťákem a pustit se do boje. Během několika vyřazovacích kol se ukázalo, že v soutěžním páru je mnohdy zdatnějším hráčem pexesa prváček. Páry, které daly hlavy dohromady, postupovaly do další kol, a ti, kteří vypadli, odešli z tělocvičen do prvních tříd, kde hráli společně deskové a postřehové hry. Vítězové obdrželi diplomy, prváčci navíc cenu v podobě pexesa. První místo obsadili Boris Baďura a Marek Kopták, na druhém místě se umístily Sofie Jankůjová a Anna Omelková a třetí místo vybojovaly Lucie Matulíková a Kamila Stojaspalová. Po vyhlášení vítězů si všichni vychutnali společný oběd ve školní jídelně. Deváťáci, kteří šli po turnaji na odpolední vyučování, seděli v lavicích tiše a sklesle. Jak sami konstatovali, byli úplně vyřízení :-). Práce s malými dětmi je podle nich namáhavá.

Mgr. Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Adventní den ve Vídni

/09.01.2020/  

Ve čtvrtek 19.12.2019 jsme se vydali na očekávaný zájezd do  Vídně. Výjezdu se účastnili žáci osmého a devátého ročníku. Počasí nám velmi přálo, protože bylo teplo, což nám vyhovovalo při pěším okruhu po významných památkách hlavního města Rakouska. Vycházeli jsme od radnice a prošli se městem až k Stephansdomu – ohromující církevní stavbě. Následoval neodmyslitelný Hofburg, který je mimo jiné sídlem rakouského prezidenta. Dalším cílem našeho poznávání bylo Přírodovědné muzeum na náměstí Marie Terezie. Někteří z nás si vybrali část zajímavých sbírek muzea, jiní zvolili krátký odpočinek. Většina žáků navštívila vánoční vesničku s trhy na zmiňovaném náměstí. Na závěr jsme podél budovy rakouského parlamentu doputovali před radnici, kde jsme si nenechali ujít typický vánoční trh. Prožili jsme příjemný den, který jsme vyplnili poznáváním, byli jsme obohaceni krásnými zážitky i získáním jazykových zkušeností při pobytu v zemi našich jižních sousedů.

Jana Nožičková

Fotogalerie

 

Školní knihovna se poprvé představila našim prvňákům

/04.01.2020/  

Ve středu 18.12. zavítali do školní knihovny prvně žáčci z 1.A a 1.B. Knihovnice si pro ně připravily mnoho úkolů s vánoční tematikou. Svět pohádek jim byl naštěstí blízký, a tak měli vše splněno raz dva a mohli si vyhrát s posledním nesoutěžní úkolem – namalovat, co by si přáli najít pod stromečkem. Nejkrásnější obrázky vystavíme v knihovně a již nyní se těšíme, až se naučí všechna písmenka a stanou se našimi pravidelnými návštěvníky knihovny.

Martina Krajčová

Fotogalerie

 

6. ročník Velkomoravské olympiády byl zahájen

/04.01.2020/  

Již třetím rokem se naše škola účastní dějepisné olympiády na téma Velká Morava a soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj, kterou organizuje Masarykovo muzeum prostřednictvím své pobočky Slovanského hradiště v Mikulčicích. Cílem soutěže je podněcovat děti obou stupňů základních škol k rozšiřování znalostí o vzniku prvního státního útvaru na našem území. Pomáhá žákům uvědomit si kulturní i náboženské hodnoty, které zde vybudoval silný panovnický rod a zanechali za sebou především sv. Cyril a sv. Metoděj.

Soutěžící mají v této olympiádě jednu obrovskou výhodu, a to možnost exkurze přímo do památníku v Mikulčicích. My jsme ji letos využili již 29.11.2019, kdy se z Uherského Brodu vypravilo 39 žáků z 1. i 2. stupně a doprovod jim činily paní učitelky Z. Uhrová a M. Krajčová.

Exkurze je vždy rozdělena na několik částí,  teoretická část v exteriérech-  po návštěvnických trasách akropole a podhradí s prohlídkou replik základů mikulčických kostelů a knížecího paláce, dále část přednášková – letos na téma život a dílo Konstantina a Metoděje a část praktická - psaní hlaholice.

Nově nabyté vědomosti a dovednosti pak mohli účastníci exkurze brzy využít při školním kole Velkomoravské olympiády, jež se konala ve středu 11.12. 2019 a z níž vzešlo 6 finalistů, kteří pojedou reprezentovat naši školu do dalšího finálového kola v Mikulčicícch 28.2.2020.

M. Krajčová

Fotogalerie

 

Adventní čas na ZŠ Mariánské náměstí

/20.12.2019/  

V pátek 6. prosince Mikuláš přinesl na základní školu Mariánské náměstí tradiční Vánoční dílny. Po mnoho let mohou být realizovány především díky sdružení rodičů IRPŠ a našim paní učitelkám. Velkými pomocníky jsou i starší žáci, kteří se stávají pomocníky těm nejmenším. Vyráběly se úplné novinky i tradiční vánoční svíčky či keramika. Tvořili všichni, nejenom děti, ale i rodiče, prarodiče a další návštěvníci dílen, a bylo jich nepočítaně. Díky organizátorům, na nás dýchla kouzelná předvánoční atmosféra. Na dílničkách si mohli účastníci zakoupit i vánoční perníčky, napečené školním parlamentem ve spolupráci s paní kuchařkami, či vyrobit korálkového andělíčka. Výtěžek byl věnován na projekt Škola škole, tradičně naší škole v Simike v Tanzánii.

Adventní čas na naší škole pokračoval koncertem pro partnerskou školu v Simike v Tanzánii, který se uskutečnil ve čtvrtek 12. 12. v sále ZUŠ, tentokrát pod taktovkou paní učitelek Nožičkové a Fučíkové. Vystoupili žáci od 5. do 9. tříd. Díky oběma akcím se podařila získat pro naši partnerskou školu v Simike částka 13 845,- Kč. V minulém roce se za zaslané peníze pořídila pevná betonová podlaha v jedné třídě místo původní hliněné. Za 12 let trvání projektu jsme podpořili sirotky a děti v Simike částkou 118 519,-Kč. Za získané peníze jsme pomohli budovat nejenom nové třídy, ale nakoupit i nové učebnice a pomůcky pro tyto děti. Děkujeme také paní ředitelce ZUŠ Evě Valečkové, díky které jsme již podvanácté mohli hojně navštěvovanou charitativní akci uskutečnit v krásném prostředí.

Žáci třetích a osmých tříd se opět setkali v rámci vzájemné spolupráce. Nejprve třeťáčci zahráli osmákům divadlo, které nacvičili na divadelní festiválek, poté si společně zahráli nejrůznější hry podle svého výběru.

A bez čeho si naše děti nedokáží předvánoční čas ještě představit? Samozřejmě bez tradičního „Divadelního festiválku“, do kterého se zapojuje celý 1. stupeň, a je především výsledkem vlastní tvorby dětí, které si navzájem hrají celé jedno dopoledne ve škole divadlo, přesně podle představ našeho rodáka J. A. Komenského.

Adventní atmosféru dokresluje také tradičně každý rok pořádaná jednodenní exkurze pro nejstarší žáky do předvánoční Vídně s návštěvou vánočních trhů. Tady si mohou účastníci vyzkoušet prakticky komunikační základy němčiny.

Žáci 8. ročníku, ti, co neodcestovali do Vídně, prožili tvořivé dopoledne na SPŠ OA. Seznámili se s prostředím školy (dílnou a elektroučebnou) prostřednictvím vyrábění závěsné dekorace a vytvořením elektrického obvodu, kdy jednotlivé součástky museli připájet na desku plošných spojů.

Starší žáci se již tradičně těší na poslední den ve škole a „Vánoční laťku“, na kterou zvou i ostatní brodské školy. Nejlepší sportovci z každé kategorie soutěží ve skoku do výšky pod bouřlivým povzbuzováním svých spolužáků, kteří si mohou i tipovat vítěze (viz článek níže).

Adventní čas na naší škole je prostě naplněn spoustou krásných aktivit, podporujících spolupráci, tvořivost a vychovávajících děti k pomoci potřebným. Bez spolupráce pedagogů, zaměstnanců školy a rodičů by se nemohly uskutečnit. Krásné a klidné Vánoce a poděkování všem.

Jitka Hudečková

Fotogalerie - Vánoční dílny

Fotogalerie - Vánoční koncert pro Tanzánii

Fotogalerie - Předvánoční spolupráce 3. + 8. ročníku

Fotogalerie - Žáci osmých tříd navštívili SPŠ OA v Uh. Brodě

 

Sportovní dopoledne - Vánoční laťka 2019

/20.12.2019/  

Dne 20. prosince proběhl další ročník tradiční „Vánoční laťky“. Soutěže ve skoku vysokém, kterou pořádá naše škola i pro ostatní školy, se zúčastnili jen 4 závodníci ze ZŠ Na Výsluní v doprovodu svého učitele Tomáše Smetany. O to větší možnost zasoutěžit si před diváky - druhostupňovými žáky, najít v sobě odvahu a pokořit vlastní nejistotu a strach, zlepšit osobní výkony, měli žáci naší školy.

Soutěžící šestých tříd, pro které je tahle disciplína zcela nová, do soutěže vstoupili s velkou chutí. Přestože se děvčatům nedařilo tak jako při hodinách Tv, jejich výkony byly výborné. Sofie Horáková překonala laťku na 120 cm, Edita Bábíčková zdolala 115 cm a Julie Chmelová 110 cm. Mezi kluky si nejlépe vedl Jakub Bartoš (ZŠ Na Výsluní, 125 cm), dále Jakub Jurča (120 cm), o třetí místo se podělili Martin Kubiš a Ondřej Borýsek (120 cm) a Rosťa Toman zdolal 105 cm.

V kategorii sedmých tříd si prvenství vyskákala Adéla Hodicová (125 cm), Eliška Machálková skončila druhá (rovněž 125 cm) a Tereza Machalová zdolala laťku na 110 cm. Z kluků se nejlépe dařilo Bronislavu Bohmannovi (125 cm), Petr Konrád se umístil na 2. místě (rovněž 125 cm), třetí místo obsadil Pepa Berka (115 cm).  

V kategorii osmých tříd soutěžili již zkušení závodníci. Nela Bábíčková si vytvořila svůj osobní rekord, zdolala laťku na 140 cm, druhé místo obsadila Adéla Čechmanová, která soutěžila ve skoku vysokém poprvé (125 cm) a třetí místo zaslouženě patří Natálii Zábojové (120 cm). Mezi kluky první místo obsadil Marek Žižka (140 cm), druhé místo patří Ondru Machalovi (rovněž 140 cm), třetí místo vyskákal Igor Daniel (135 cm) a Viktor S. Marino obsadil 4. příčku (130 cm).

A konečně nejzkušenější závodníci, žáci 9. tříd. Prvenství patří Kamile Hrubošové, která si výrazně zlepšila osobní výkon (140 cm), druhá skončila Anna Omelková (120 cm), třetí a čtvrté místo patří Anně Šotové a Jindřišce Mihlové (105 cm). Nejobsazenější kategorií byli chlapci 9. tříd. První a druhé místo patřilo našim hostům, Eduardu Prchlíkovi (155 cm) a Liboru Matulovi (150 cm), třetí místo obsadil Adam Michalec (145 cm). Dále pak Marek Kopták a František Kondla (oba 145 cm) a Jan Červenka (125 cm).

Všem soutěžícím gratulujeme k jejich výkonům a osobním rekordům, divákům děkujeme za sportovní chování a vřelé povzbuzování, technické a realizační četě za pomoc a fotografovi Tobiáši Patkovi za zachycení sportovních okamžiků. Věřím, že jsme si sportovní kláni všichni užili a naladili se na přicházející Vánoce.

Za kabinet Tv Martina Bábíčková

Výsledky, Fotogalerie

 

PROJEKT PATRON: Učíme se společně

/12.12.2019/  

Nastal mikulášský čas a u nás v 9. A třídě zavítali do hodiny matematiky na návštěvu naši nejmenší žáci – prvňáčci. Ještě než se stihla naše milá malá návštěva pořádně rozkoukat, hned byli každý se svým patronem vtaženi do kouzelného počítání. Každá dvojice dostala těžké zadání – zjistit, zda Mikuláš, nebo čert ponese víc nebo míň dárečků pro hodné děti, nebo uhlí pro děti zlobivé. Patroni tak prvňáčkům předvedli, jak vypadá matematika v nejvyšších ročnících – po výpočtu objemu nádob Mikuláše a čerta zjistili, že do obou se vejde stejně. Tak jak někdy všichni jsme hodní a někdy i zlobíme. Po tomto objevu každý prvňáček složil matematickou skládanku ve tvaru vánoční hvězdy, kde ukázal svému Patronovi, jak už umí taky počítat. Ti, co byli hbití a pohotoví, stihli i rozlousknout tajenku, kde výsledkem byl na památku podpis svého patrona. Na závěr každý patron přečetl prvňáčkovi básničku „Čertovská matematika“. Zatímco v 9.A naši malí kamarádi pronikali do tajů matematiky, v 9.B jsme se vydali do dávné historie spjaté s obdobím vlády našeho asi nejznámějšího krále Karla IV.a do světa pohádek, které neodmyslitelně k vánočnímu období patří. Po úvodním motivačním dotazování jsme se od dětí dozvěděli, že v pohádkách vystupují víly, princezny, šmoulové, ale také král. Poté děti zhlédly krátké video  o životě a vládě Karla IV. Jejich úkolem bylo zapamatovat si jméno krále a 4 významné památky, které nechal postavit. Hlavními indiciemi bylo písmeno „K“ - Karlštejn, Karlův most, Karlova univerzita, Katedrála sv. Víta, ale též rytmická písnička, kterou jim deváťáci v průběhu videa zazpívali. Patroni byli velmi překvapeni postřehem a správnými odpověďmi prvňáčků. Získané  poznatky si děti upevnily společnou hrou pexesa se svými patrony, na němž byly vyobrazeny ony stavby, které si děti měly zapamatovat. Pexeso si potom uložily do kouzelné obálky, v níž se skrýval poslední poklad – obrázek hradu Karlštejn,který si vybarvily, zatímco jejich patroni jim obálku vyzdobili jejich jmény a obrázky na přání. Na závěr jsme si ještě všichni společně zazpívali písničku o Karlovi IV., která se dětem velmi líbila. Obě hodiny proběhly ve velmi příjemné a pohodové atmosféře a už se těšíme na další setkání.

Z. Horák, Z. Uhrová, B. Kňazejová

Fotogalerie

 

PROJEKT PATRON: Společné tvoření vánočních ozdob

/10.12.2019/  

Ve středu 4. prosince 2019 se již počtvrté v tomto školním roce setkali naši nejmladší žáčci s těmi nejstaršími, aby společnými silami ozdobili vánoční stromeček prváčků. Tentokrát si nešli patroni z devátých tříd pro své malé kamarády, ale čekali je v multimediální učebně s vánočním stromečkem a koledami, zda je jejich malí kamarádi poznají. A představte si, že každý prváček s jistotou zamířil ke svému patronovi. Pak už mohlo začít společné tvoření. Za hudebního doprovodu českých vánočních koled vznikaly krásně barevné ozdoby. V závěru této tvořivé hodiny si prváčci vlastnoručně vyrobené ozdoby pověsili na stromeček, který bude až do Vánoc krášlit jejich třídu. Rovněž svými ozdobami přispěli jejich patroni. Hodina společného tvoření velmi rychle uběhla v poklidné a přátelské atmosféře.

Blanka Kňazejová

Fotogalerie

 

Osmáci a třeťáci spolupracují i v letošním roce

/12.12.2019/  

Ve společné výuce pokračují v letošním školním roce i osmáci se třeťáčky. Navázali jsme tak na úspěšnou spolupráci z minulého školního roku. První setkání a společná výuka proběhla na podzim a to v terénu, kdy třída 8. A byla nápomocná oběma třetím třídám a učila je práci s kompasem a určování světových stran. Osmáci se na tuto výpravu připravili a do svých mobilů si stáhli některou z aplikací. I pro ně to byla zajímavá zkušenost a oživení si, jak můžeme světové strany určovat. Úkolem bylo také zaznamenat do plánku, která známá místa vidíme od kapličky Sv. Václava nad Uherským Brodem a kterým směrem leží. Je odtud totiž krásný výhled na široké okolí a do všech světových stran.

Na konci listopadu jsme pracovali společně podruhé, tentokrát v učebně přírodopisu. Osmáci provedli třeťáky opěrnou soustavou, ve dvojicích bádali společně nad určováním jednotlivých kostí v našem těle. Nejprve přiřazovali a nalepovali názvy kostí k obrázku kostry, vycházeli přitom z toho, co třeťáci o kostře znají. Poté se přesunuli k modelům jednotlivých kostí a snažili se podle modelu kostry najít, o kterou kost lidského těla se jedná a znovu ji pojmenovat. Kdo tohle zvládl, stihl ještě společně poskládat puzzle lidské kostry.

Osmákům patří pochvala za skvěle odvedenou práci a svědomitý přístup k učení mladších žáků školy. Paní učitelky třetích tříd nás v závěru hodiny pozvaly na křest knihy, kterou nyní dokončují. Osmáci si tak vybavili, že ve třetí třídě tuto knihu  také tvořili a k jejich překvapení jim paní učitelky sdělily, že jejich kniha je stále na světě a znovu do ní mohou při křtu té třeťácké nahlédnout.

M. Bábíčková, E. Machálková, M. Kučerová

Fotogalerie

 

Boj o postup do finále Jr. NBA League se rozplynul

/25.11.2019/  

Ve středu 13.11. náš školní basketbalový tým cestoval do Pardubic, kde jsme v dresech Indiany Pacers bojovali o postup do finále Jr. NBA League. Herní systém nám přisoudil těžkého soupeře z Opavy, hrajícího jako Charlotte Hornest. Velice pohledný zápas byl celou dobu vyrovnaný a k definitivnímu zvratu došlo až ke konci poslední čtvrtiny, kdy nám již chyběly síly, přestali jsme proměňovat i vyložené šance, nestačili jsme se vracet do obrany a soupeř lehce skóroval z rychlých protiútoků. Zápas jsme prohráli 38:26 a naděje na finále se nám rozplynula. V závěrečném zápase o konečné umístění jsem již nenašli motivaci ani dostatek sil vzdorovat týmu Washington Wizards a prohráli jsme 26:10. Každopádně tento ročník se nám vydařil nad očekávání. Díky postupu mezi elitní celorepublikovou šestnáctku a nádherným šestým místem ve východní konferenci si hráči splnili sen (i když jsme tajně mířili ještě výš) a s hrdostí se loučíme s letošní Jr. NBA League.  

Dušan Balija, trenér

Fotogalerie

 

Oslavy 30. výročí Sametové revoluce na ZŠ Mariánské náměstí

/21.11.2019/  

Vzpomínkové akce byly zahájeny již koncem října instalováním výstavy dobových fotografií z našeho města vztahujících se k událostem roku 1989. Žáci se dále mohli na chodbách seznámit s výstavou Střípky revoluce, zapůjčenou Festivalem svobody, jejímž bonusem byl interaktivní prvek „oživených“ obrázků, které se proměňují ve videa reflektující rok 1989 z úst pamětníků této doby.

V úterý 12.11. jsme pak pro žáky 9. tříd uspořádali besedu s pamětníky revolučních dní roku 1989. Bylo nám ctí hostit téměř úplný koordinační výbor Občanského fóra v Uherském Brodě ve složení paní Bohdany Smržové, pana Lubora Kunce a Stanislava Zajíčka. Jejich vyprávění doplňovali pan Aleš Kapsa, účastník dění přímo na Národní třídě ze 17.11.1989 a paní Marie Rosenfeldová, členka OF při Gymnáziu J. A. K. V Uh. Brodě.

Samotnému vzpomínání pamětníků předcházelo promítání nejnovějšího filmu Karla Strachoty 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Snímek byl promítnut díky zapojení školy do projektu Jednoho světa na školách Příběhy bezpráví organizace Člověk v tísni. Byl přijat ze strany žáků i pamětníků velmi emotivně a sklidil po jeho ukončení spontánní potlesk.

Vyvrcholením oslav pak byl happening v pátek 15. listopadu před Muzeem J. A. Komenského u památníku k 17. listopadu 1989, během nějž zaznělo krátké vzpomínání na listopadové události roku 1989, všichni si společně zazpívali hymnu a píseň Náměšť, ale především utvořili živý řetěz od Muzea k pomníku TGM a společně si tak připomněli 30 let svobody. V této vzpomínkové akci nás přijela podpořit ZŠ z Bystřice pod Lopeníkem a velmi milým překvapením bylo i zapojení několika mateřských škol z Uherského Brodu.

Společně jsme položili květiny k památníku věnovanému odkazu T. G. Masaryka, který je umístěn před Sokolovnou a jenž nebyl vybrán čistě náhodně, ale svou pohnutou historií dokumentuje nejlépe boj za demokracii a svobodu proti nelidskosti totalitních diktatur. (socha TGM byla uschovaná za války u p.Gregora. Po válce znovu vztyčená a v padesátých letech definitivně stržená. Nová busta byla odhalena až 27.10.1994.)

Děkujeme všem, kteří podpořili naše vzpomínkové akce a oslavili s námi toto významné výročí novodobých dějin.

Martina Krajčová

Oslavy ve škole

Fotografie a videa Markéty Švehlíkové:
Foto
Video 1 - živý řetěz
Video 2 - živý řetěz
Video 3 - živý řetěz


Učíme se společně – sametová revoluce

/21.11.2019/  

V pátek 15. listopadu se celá naše škola zúčastnila happeningu „30 let svobody“. Chvíle předcházející této akci se sedmáci a třeťáci rozhodli strávit společným učením. Sedmáci se pokusili přiblížit svým mladším spolužákům složité téma sametové revoluce. Vzhledem k náročnosti tématu byla polovina času věnována pohybovým aktivitám uspořádaným do tzv. „opičí dráhy“ ve velké tělocvičně, v jejímž cíli získal malý sportovec lísteček v jedné z národních barev a postupně tak vznikala barevná koláž v podobě státní vlajky. Aby ani teoretická část probíhající ve třídách nebyla šedivá, pracovaly děti s atlasy světa a různorodými pracovními listy, které se jim snažily přiblížit, kde, kdy a jak sametová revoluce proběhla a co vůbec znamenala. Naše společné učení zaznamenalo u třeťáků nečekaný úspěch, doufejme, že nejen díky pohybové části, ale že si něco málo odnesli i z teorie. Snad si jednou v hodinách dějepisu vzpomenou :-).

třídní učitelky 3.A, 3.B, 7.A, 7.B

Fotogalerie

 

Jr. NBA League: Žáci ZŠ Mariánské mezi 30 nejlepšími školami v republice

/12.11.2019/  

Po roce se náš školní basketbalový tým opět probojoval mezi třicet nejlepších škol v republice a postoupil do Jr. NBA League. V dresech Indiany Pacers se nám skvěle podařily odehrát i obě kola základní části v Brně a postupujeme mezi šestnáct nejlepších školních týmů. Ve středu 13.11. nastoupíme proti Charlotte Hornets z Opavy v přímém souboji o finále Jr. NBA League.

Dušan Balija, trenér

Foto

 

Projekt Patron – malé a velké dlaně

/10.11.2019/  

V úterý 22. října spolu strávili společné tvůrčí chvíle naši nejmladší a nejstarší žáci. V rámci projektu Patron Mám toho, kdo mně pomůže se prváčci a jejich patroni z devátých tříd sešli ve školní jídelně, kde tvořili obtisky vlastních dlaní pomocí prstových barev. Do velké dlaně deváťáka se krásně vešla malá dlanička prváka obtisknutá výraznější barvou. Zatímco barvičky zasychaly a štětce, kelímky a ruce se umývaly, měly děti možnost seznámit se navzájem ještě blíže pomocí dvou aktivit. První z nich odhalila shody a rozdíly. Prváček a deváťák hledali věci, v nichž se shodují nebo odlišují, např. oblíbená barva, jídlo, koníčky. Druhou aktivitou byla šifra s úkoly - například nakreslit sebe navzájem, podepsat se, namalovat strom a napsat o něm verš. Po tomto společně stráveném dopoledni se naši nejmenší a největší znají zase o něco lépe a můžou se těšit na brzké shledání přímo ve vyučovacích hodinách deváťáků, kam je prváčci přijdou navštívit.

Kateřina Janků

Fotogalerie

 

Florbalový turnaj mladších i starších žáků

/10.11.2019/  

Na konci října se uskutečnil florbalový turnaj uherskobrodkého okrsku kategorie starší žáci. Účastnilo se 9 týmů, které byly rozlosovány do 2 skupin. V A skupině bylo 5 družstev a v B skupině 4 družstva. Naše družsvo hrající v A skupině bylo ve složení: Šmíd D., Řihák T., Christov M., Píška V., Mahdal P., Janský M., Dolan V., Novák D., Johaník L., Klon Š. a Kondla F. Hrálo se podle pravidel ČFbU na velké hřiště 1 x 10 minut. Po výhře s Katolickou ZŠ nás čekaly někdy těsné, někdy i smolné prohry se ZŠ Pod Vinohrady, ZŠ Na Výsluní a Šumicemi. Přes obrovskou konkurenci jsme se tedy umístili na čtvrté nepostupové pozici ve své skupině. Chlapci porovnali síly se svými kamarády z jiných škol a turnaj se obešel bez zranění. Nejlepší střelec našeho týmu byl i současný kapitán Tomáš Řihák.

Krátce po turnaji starších žáků se 5.11. uskutečnil turnaj mladších žáků. Turnaje se účastnilo 10 týmů rozlosovaných do dvou vyrovnaných skupin po pěti. Naše škola hrála v početné sestavě 13 hochů: Surý D., Sadílek M., Měřínský O., Michalec D., Berka J., Švestka Š., Matušek R., Bohmann B., Juřena J., Krajča M., Brulík T., Vacula P. a Minařík R. Pravidla turnaje byla stejná jako u starších žáků. Na úvod nás čekal nejtěžší soupeř - ZŠ Pod Vinohrady, který potvrdil roli favorita v poměru 0:3. Druhý důležitý zápas se ZŠ Březová jsme prohráli o jediný gól zpoza branky po nešťastném odrazu. Poté již ale měli kluci jen štěstí na svých florbalkách a porazili ZŠ Na Výsluní 3:0 a ZŠ Prakšice 1:0, kdy rozhodující gól padl 12 sekund před koncem zápasu. Musím říci, že kluci bojovali bez ohledu na průběh utkání až do posledních sekund a morálně neprohráli jediný zápas, jen někdy neměli dostatek času zvítězit. Nejlepší střelec byl David Surý (2 góly) a střelec vítězné branky proti Prakšicím Tomáš Brulík. Za pozornost stojí i vynikající výkon gólmana Patrika Vaculy.

Děkuji jak starším, tak mladším žákům za vzornou reprezentaci naší školy.

za kabinet Tv Martin Smetana

 

Školní televize na Kavčích horách v Praze

/10.11.2019/  

Na jaře tohoto roku na naši školu zavítal tým České televize, který žáky blíže seznamoval s prací v médiích. Všechny moc bavilo stát se na chvíli kameramany, střihači, dabéry nebo moderátory. Naštěstí ale nejen na chvíli.

Začal nový školní rok a spolu s ním také nový zájmový kroužek Školní televize. Vznikl tak štáb zvídavých dětí, jejichž cílem je informovat veřejnost o dění na naší škole, ale také v jejím okolí.

V říjnu tohoto roku se už posedmé uskutečnilo setkání Školních televizí v Praze na Kavčích horách, kde nechyběl ani náš štáb. Žáci se zde nejen učili od profesionálů, navštěvovali workshopy, ale také soutěžili mezi sebou. Za úkol měli natočit rozhovor s vedením své školy, se kterým se pak účastnili soutěže o Cenu Zpráviček. Práce hodnotili známí a zkušení redaktoři, kteří nám dávali rady, jak vylepšit a zdokonalovat svá díla. Na odpoledních workshopech týmy navštěvovaly nejrůznější zákoutí České televize, kde si mohly vyzkoušet pracovat s kamerou jako odborníci, namlouvat pohádky a správně pracovat s hlasem, nebo tvořit stručné a výstižné otázky. Celý den byl ukončen vyhlášením nejlepší reportáže a předáním Ceny Zpráviček.

Dorota Bučková, 8. A

Foto

 

Sprinteři opět na stupních vítězů

/14.10.2019/  

Dne 24. září se konal za velmi pěkného počasí sprinterský víceboj. Tohoto závodu se zúčastnili i žáci 1. stupně a tradičně mladší a starší žáci a žákyně 2. stupně. Dívky a chlapci soutěžili jako družstva, postupně zaběhli 40, 50 a 60 m. O pořadí družstva rozhodoval součet výsledných časů jednotlivců daného družstva. Ti nejlepší jednotlivci si zároveň mohli zaběhnout tzv. superfinále o nejlepšího sprintera v dané kategorie.

Velmi úspěšné byly nejmladší dívky z 5. a 4. tříd ve složení Zancová, Bartečková, Nováková a Gregovská, které vybojovaly 2. místo. Mladší žákyně ve složení Hanáčková, Horáková, Kutnarová, Šůstková se umístily na 4. místě. V jednotlivcích obsadila 2. místo S. Kutnarová. Starší žákyně ve složení Bábíčková, Jurčová, Omelková a Šotová skončily na 6. místě.

Nejúspěšnější byli mladší žáci, kteří ve složení Žižka, Danihel a P. Vacula vyhráli soutěž družstev a v jednotlivcích obsadili Žižka 2., Danihel 3., a P. Vacula 7. místo. Nejmladší žáci ve složení Nguyen Nhat Vi, Mihel, Šimek a Václavík byli  4. a v jednotlivcích byl Nguyen Nhat Vi také 4. Starší žáci ve složení Johaník, Klon, Michalec a Řihák skončili na 5. místě a v soutěži jednotlivců vybojoval Řihák 3. místo.

Všem sprinterům blahopřejeme k pěkným výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

za kabinet Tv Bohuslav Jandásek

Fotogalerie

 

Nabídka zaměstnání ve školní jídelně

/29.09.2019/  

Hledáme do školní jídelny pomocnou kuchařku. Bližší informace u vedoucí školní jídelny paní Věry Šmídové - telefon: 734 358 253.

 

 

Sedmáci podpořili naše město v Plavecké soutěži měst

/02.10.2019/  

Ve středu 2. října jsme podpořili celorepublikovou akci - Plaveckou soutěž měst. Naši sedmáci se v rámci odpolední výuky Tv vydali na Delfín, aby reprezentovali a podpořili naše město Uherský Brod. Úkolem všech dobrovolníků bylo zaplavat libovolným způsobem 100 m. Všichni se tohoto úkolu zhostili se ctí a na památku si odnesli diplom s časem, kterého dosáhli. Suverénně nejlepší čas zaplavala Natálka Gregušková (1:19,9), není se co divit, již několik let trénuje v Plaveckém oddíle. Odměnou všem bylo i krátké vydovádění se v zábavním bazénu.

za kabinet Tv Martina Bábíčková

Fotogalerie

 

Seznamovací pobyty šestých tříd

/29.09.2019/  

Letošní šesťáci se dočkali seznamovacího pobytu v hotelu Jelenovská v třetím zářijovém týdnu. Se slzou v oku zanechali doma rodiče a sourozence a s těžkým srdcem své milované mobilní telefony. Toto těžké odloučení mnozí zvládli jen za pomoci jediné dostupné obrazovky - staré dobré televize. V mnohých pokojích se rozhořely spory, jejichž jádrem byla volba pořadu. Ať už vedl Traktůrek Tom, Simpsonovi nebo Ordinace v růžové zahradě, nezbývalo na ně mnoho času. Program byl totiž ještě nabitější než v předchozích letech. Každá ze tříd měla možnost navštívit hotelový bazén hned třikrát, komu se nechtělo do vody, mohl hrát stolní tenis nebo posilovat. Někteří ve volných chvílích odpočívali na pokoji a posilnili se bohatými zásobami z domova. Energie bylo zapotřebí – šesťáci zvládli všechny naplánované aktivity – venkovní pohybové hry, aktivity vedoucí k bližšímu seznámení se spolužáky a učiteli, aktivity podporující spolupráci a vzájemnou komunikaci. Aby toho nebylo málo, téměř v rekordním čase uběhly všechny tři třídy desetikilometrovou túru ke zřícenině hradu Brumov a zpět (popoháněny vidinou bazénu J ). Proto si všichni kromě dobrot od maminek a z hotelové recepce pochutnávali i na pěti jídlech za den z hotelové kuchyně. Letos nás mile překvapily vylepšené, zdravější dopolední a odpolední svačiny.
Věříme, že seznamovací pobyty přispěly k navození příznivé atmosféry ve všech třech šestých třídách. Doufáme, že si pobyt užili nejen všichni šesťáci (i ti, kteří byli přesvědčeni, že tři dny bez mobilu jsou dny zcela promarněné), ale i třídní učitelé Stanislav Zlámal, František Šopík a Martina Krajčová. Ti se totiž stali důležitými osobami v životě našich novopečených druhostupňových žáčků.

Kateřina Janků, Blanka Kňazejová

Fotogalerie

 

Stela Kutnarová reprezentovala školu na Republikovém finále OVOV

/16.09.2019/  

Jsme rádi, že i letošní ročník Republikového finále OVOV měl naši zástupkyni. Stela Kutnarová z 8.A postoupila do finále OVOV dle postupového klíče "na body". To znamená, že pokud soutěžící nepostoupí přímo z krajského kola, má ještě možnost postoupit na počet získaných bodů, do kterých se započítávají nejlepší dosažené výkony ze všech deseti disciplín OVOV v průběhu školního roku (ze závodů i v rámci hodin Tv). A protože Stela dosahovala výborných výsledků, je bojovná a ctižádostivá, součet jejích bodů jí umožnil dostat se až do finále. To probíhalo hned první týden nového školního roku, ve dnech 5. – 7. září. A jak své zážitky popisuje Stelča?

"O své účasti na republikovém finále jsem se dozvěděla 3 týdny před zahájením jubilejního 10. ročníku této významné sportovní akce. Radost se střídala s pocitem zodpovědnosti. Do Brna se sjela tisícovka závodníků z celé České republiky. Na registraci nás přivítala olympionička Šárka Kašpárková. Vůbec různých olympioniků a mistrů všech možných sportů se s námi setkalo snad víc než 100. Celá atmosféra závodů připomínala olympiádu. Slavnostní zahájení, atmosféra nabitá sportem, olympijská vesnička na oddych a zábavu, a nakonec medaile a loučení s novými kamarádkami. Přestože jsem na medaili nedosáhla, přijela jsem domů obohacená o spoustu zážitků, dojmů a s předsevzetím, že se na další republikové finále dostanu zas – nejlépe s družstvem spolužaček a spolužáků, aby nás na ty fajn zážitky bylo víc."

Těsně před branami finále zůstala letos Nela Bábíčková, bodové hodnocení postupového klíče ji přidělilo pozici náhradnice. Stelči děkujeme za skvělou reprezentaci, vedla si výborně! Přejeme jí, aby si svou účast v republikovém finále vybojovala i příště! Vzkaz pro všechny - bojujte, cvičte, makejte, pojďte za svými sny, tohle jsou zážitky, které stojí za to prožít!

Fotogalerie

Výsledky

Oficiální fotogalerie Republikového finále OVOV

Stela Kutnarová, za kabinet Tv Martina Bábíčková

 

Informace k novému školnímu roku 2019/2020

/25.08.2019/  aktualizováno

Vážení rodiče a milí žáci, zveme Vás na slavnostní zahájení školního roku 2019/2020 v pondělí 2. září do Domu kultury. Pro 2. stupeň je zahájení v 9.00, pro 1. stupeň v 10.00. Následně odejdou žáci do školy se svými třídními učiteli, kde dostanou další informace.

Obědy se budou vydávat pro všechny zájemce od 10.30 hodin. Vstup do školy je z důvodu rekonstrukce hřiště hlavním vchodem. Není třeba si první den nosit přezůvky a aktovky. V úterý bude vyučování zahájeno třídnickou hodinou, dále se bude vyučovat podle rozvrhu. Nově příchozí žáci a 6. třídy obdrží učebnice.

Přihlášky do školní družiny a školní jídelny můžete odevzdat v tomto týdnu v PO, ČT, PÁ nebo v pondělí 2. září při zahájení. Obědy a školní družina budou pro všechny zájemce již od PO, i když děti nebudou přihlášeny před tímto datem.

Prosíme rodiče, pokud došlo ke změně bydliště, telefonů či mailů, aby toto nahlásili třídním učitelům svých dětí.

Pozvánka

Rozvrh hodin 1. stupeň

Rozvrh hodin 2. stupeň

Seznam žáků 1. tříd

Seznam žáků 6. tříd

 

 

 

Historie školního roku 2018/2019

Historie školního roku 2017/2018

Historie školního roku 2016/2017

Historie školního roku 2015/2016