J.A.K. se učit ve 21. století
Tak zněl název projektu uskutečněného na naší škole ve dnech 7. a 8. dubna, jenž se věnoval 430. výročí narození J. A. Komenského. Nosnou linkou celé akce byla spolupráce napříč školou, s níž šla ruku v ruce uvolněná atmosféra netradiční výuky vycházející z myšlenek tohoto velikána.
Program obou projektových dní byl vskutku nabitý. Navštívili jsme ve foyer Knihovny F. Kožíka, výstavu Komenský v komiksu, dále novou expozici v Muzeu J. A. Komenského, v kině jsme zhlédli projekci snímku Labyrint světa a ráj srdce, k němuž následně třídy vypracovávaly různé pracovní listy a na jehož myšlenky navazovala i výuková hodina českého jazyka pro 2. stupeň, v níž se pracovalo nejen s citáty učitele národů, ale i s výkladovým textem o jeho osobnosti a bylo nutno číst dostatečně s porozuměním, abychom se společně dobrali k pochopení onoho ráje srdce a došli k vlastnímu sebepoznání.
Z další Komenského knihy (Obecné porady věcí lidských) vycházela hodina určená téměř celému 1. i 2. stupni s mottem „Lidskost není docela v pořádku, ale není také docela ztracena.“ Opět se zde pracovalo s citáty a o zážitky se jistě postaral „běhací diktát“, při němž byl sestavován citát a následně byl překládán do českého jazyka.
V rámci mezitřídní spolupráce proběhly krásné hodiny společné tvorby různorodých materiálů mezi žáky 5. a 3. tříd a především pak mezi deváťáky a prvňáčky, kteří tím směli po dlouhé „covidové“ odmlce navázat na projekt Patron.
Vrcholem spolupráce celé školy pak byla tvorba společného výukového materiálu – “vícejazyčného obrazového slovníku“. Po vzoru Komenského knihy Svět v obrazech si všichni žáci vyzkoušeli vytvořit slovníkové heslo za pomoci obrázku a popsali jej nejprve česky tiskacím i psacím písmem, následně anglicky a poté i dalšími cizími jazyky, jež jsou na naší škole vyučovány (tedy německy a rusky). V přípravě je rovněž ukrajinská verze těchto slovníkových hesel.
Stěžejní myšlenky a tvorba J. A. Komenského byly tedy žákům nejen nápaditě představeny, ale především se je podařilo zasadit do souvislostí současného světa.
Martina Krajčová