Návštěva žáků z partnerské školy v Kranichfeldu
V týdnu od 3. do 7. října proběhlo na Kopánkách v Bílých Karpatech setkání žáků Základní školy na Mariánském náměstí v Uherském Brodě s žáky z partnerské školy v německém Kranichfeldu.
Po úvodních seznamovacích, jazykových a sportovních aktivitách jsme na krátké procházce ukázali našim přátelům Malý a Velký Lopeník a společně jsme se naučili zpívat lidovou píseň Lopeník, Lopeník.
Ve středu jsme si po prohlídce Baťova muzea ve Zlíně, kde jsme se seznámili s výrobní a obchodní strategií firmy Baťa a jejím významem nejen pro náš region, vyzkoušeli svoji kreativitu tvorbou vlastní reklamy propagující Baťovu obuv.
Ve čtvrtek jsme se znovu vypravili do Zlína, tentokrát do filmových ateliérů, které byly rovněž založeny firmou Baťa. V průběhu poutavé komentované prohlídky jsme se od blízkého spolupracovníka Karla Zemana a Hermíny Týrlové dozvěděli spoustu zajímavých informací také o dalších tvůrcích, kteří zde točili a vyráběli své filmy. Velkou výzvou pro nás bylo vytvoření vlastní animace.
Návštěvou expozice „Na jevišti světa“ v Muzeu JAK v Uherském Brodě jsme neopomněli našim přátelům zdůraznit osobní statečnost J. A. Komenského při prosazování vlastních názorů i jeho snahu o reformu evropského školství. Poučnou diskuzi mezi studenty z obou zemí vyvolalo zhlédnutí filmu režiséra K. Strachoty „Dopisy za železnou oponou“ o mladém muži, který se rozhodl ze socialistického Československa emigrovat do Francie a prostřednictvím dopisů sděluje své pocity z emigrace svým rodičům a přátelům.
Cílem projektu „Překonávání hranic mezi mladými lidmi“, financovaného Česko-německým fondem budoucnosti, bylo přispět k lepšímu porozumění mezi mladými lidmi obou zemí bližším studiem společné novodobé historie, především autoritářských režimů. V rámci projektu se žáci seznámili s životem občanů v tomto období, ale také s lidmi, kteří se bránili minulým diktaturám.
Již teď se těšíme se na další setkání v roce 2024 v Kranichfeldu.
Za celý realizační tým
Zdenka Uhrová, Lenka Šišperová